Frank szwajcarski

Jest oficjalną walutą obowiązującą na terenie Szwajcarii, Lichtensteinu oraz w części Włoch. Uznawany za jedną z najbardziej płynnych oraz stabilnych walut na świecie zawdzięcza swoją pozycję tajemnicy bankowej. Decyzja z 15 stycznia 2015 roku zelektryzowała środowisko inwestorów oraz ekonomistów. Narodowy Bank Szwajcarii zlikwidował wówczas dolną granicę kursu waluty w parze z euro i nie zasilił w wystarczającej mierze płynnością. Zgodnie z wyjaśnieniami prezesa jednostki finansowej był to krok konieczny do umocnienia waluty. Frank pozostaje w grupie walut G10, czyli najważniejszych, najpłynniejszych oraz najbardziej stabilnych, obok dolara amerykańskiego, euro, jena, funta szterlinga.

 
Kupno
Sprzedaż
Szwajcaria (Frank szwajcarski)
1 CHF
4.5600
4.6900

Nominały

Jeden frank szwajcarski (CHF) składa się ze 100 centymów (wg nazewnictwa francuskiego) bądź 100 rappenów (wg nazewnictwa niemieckiego). W obiegu znajdują się monety o nominalne 5,10,20, 50 rapów i 1, 2, 5 franków. Od 1968 roku zaprzestano bicia monet obiegowych ze srebra, zastępując kruszec innymi stopami metalu. Występują również banknoty o wartości 10, 20, 50, 100,200 oraz 1000 CHF. Na papierowych pieniądzach widnieją odpowiednio: Charles Edouard Jeanneret, Arthur Honegger, Sophie Taeuber-Arp, Alberto Giacometti, Charles Ferdinand Ramuz, Jackob Burckhardt. Sa to najważniejsze osobistości z obszaru nauki, kultury i polityki Szwajcarii.

Emisja

Prawo do emisji waluty posiada Szwajcarski Bank Narodowy. Aktualnie obowiązują banknoty 8 serii, wprowadzone w zastępstwie 6 serii. Siódma seria przygotowana w 1984 roku nie weszła do obiegu .

Wartość

Przez wiele lat waluta stanowiła synonim dla określenia stabilności. Szwajcarski Bank Narodowy jako jedna z ostatnich tego rodzaju instytucji finansowych zerwał link waluty do złota. Na zmianę sytuacji wpłynął kryzys w strefie euro. Wprowadzenie nowej, międzynarodowej waluty zmniejszyło wartość franka jako waluty dywersyfikacyjnej. Prawdziwy boom przeżyła po wybuchu kryzysu w strefie euro. Inwestorzy dostrzegli w niej na powrót bezpieczną przystań. Miało to ogromny wpływ na wzrost waluty, której wartość podwyższyła się w krótkim czasie aż o 30%. Niosło to za sobą poważne trudności gospodarcze ( m.in. mniejsze zyski eksporterów, mniejszy obrót w strefach przygranicznych). Podjęto decyzję o stabilizacji waluty i usztywnieniu kursu, na podstawie przesłanek, iż Europa upora się z problemami w ciągu kilku miesięcy. Po kolejnych latach Szwajcaria przestała bronić waluty i uwolniła jej kurs, uznając, że sytuacja ekonomiczna jest na tyle korzystna, że kraj może wrócić do wcześniejszej polityki.

Historia

Początki franka szwajcarskiego przypadają na koniec XVIII wieku. Wcześniej w obiegu znajdowały się różne monety, gdyż prawo do ich bicia posiadali biskupi, mieszczanie, hrabiowie oraz poszczególne kantony. W 1799 roku sytuacja została uporządkowana, dzięki wprowadzeniu monety srebrnej o wadze 6,68 g. Poważną zmianą było przyznanie praw do jej bicia wyłącznie Rządowi Federalnemu na mocy Szwajcarskiej Konstytucji Federalnej w 1848 roku. Kolejnym krokiem do ujednolicenia waluty była Ustawa Monetarna z 1950 roku, która ujednoliciła standard franka. W dalszym ciągu w przeważającym stopniu znajdowała się w obiegu waluta zagraniczna, głównie z Francji, Belgii, Włoch. Wraz z tymi trzema państwami Szwajcaria podpisała traktat określający dokładnie masę, czystość, kształt i kurs wymiany monet. Powstała w ten sposób Łacińska Unia Monetarna – trwała do 1926 roku. Wdrożenie jednolitego systemu monetarnego zdeterminowało do wprowadzenia do obiegu także banknotów.

Kubisa

  • Bielsko-Biała 3 Maja 2 Tel. 33 812 41 54
  • Bielsko-Biała Bohaterów Monte Cassino 421 Tel. 33 821 91 98
  • Podwójne kliknięcie na mapie lewym guzikiem myszki przybliża punkt,
    a prawym oddala.
    Poruszaj się po mapie trzymając lewy guzik.
  • Godziny otwarcia
  • Kantor internetowy: pon-pt: 9-16
  • Kantor stacjonarny przy 3 Maja: pon-pt: 9-17
  • Kantor stacjonarny w C.H. Auchan: pon-sb: 9-21 nd: 9-20